YEŞİM

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

Kimyasal Bileşim: NaAI(Si2.O6)
Renk: Açık ve koyu yeşil 
Element: Toprak

                                                                          
Nefriti Yeşim, Magnezyum Alüminyum Silikat'tır. Asırlar boyunca bu taşa şekil
verilerek mücevherat ve heykel yapımında kullanılmıştır. Mohs sertlik dizisinde derecesi 6.5-7 arasındadır. En değerli Yeşim yatakları Burma, Çin, Yeni Zelanda,   Türkistan,   Hotan   ve Meksika'dadır.

 Yeşim taşı, binlerce yıl süreyle eski kültürlerin bir parçası olmuştur. Medeniyetler tarihinde, iyiliğin ve güzelliğin devamının tanrısal ifadesidir. Çinliler der ki: "Altın değerlidir, fakat Yeşim paha biçilemez!" Yaşam ve ölüm esnasında kişiye rehberlik ettiğine inanılmıştır. Uzak-doğu Asya'daki kazı çalışmalarında Yeşim taşına sıklıkla rastlanır. 

 Gömülme öncesinde büyük bir özenle yerleştirilmiş, mezarların içinde cesedin etrafını çevreleyen Nefriti Yeşim taşları bulunmuştur. Ölüm öncesinde olduğu gibi, ölüm sonrasında da Yeşim'in dostluğuna ve yol göstericiliğine inanılmıştır.
Mayalar ve Uzakdoğu Asyalılar, adak adarken nehirlere Nefriti Yeşim taşını bırakırlarmış.

 

 


Eski Çin'de ise savaşa giden savaşçılara Yeşim taşı verilirmiş. Savaşçıyı her türlü tehlikeden koruduğuna inanılırmış. Uzakdoğu'daki insanlar, eskiden de olduğu gibi, halen Yeşil Yeşim taşını büyü ve sihirden korunmak amacıyla hem üzerlerinde hem de evlerinde muhafaza ederler. Bunun yanı sıra yeni evlenen çiftlere, hamilelere, yeni doğan bebeklere iyi şans hep yanlarında olsun diye hediye olarak verilirmiş.Yeşim, Çin Kraliyet ailesinin tarafından verilen en üstün mücevher unvanına sahiptir. Nefriti Yeşim'in ticareti Uzakdoğu Asya'dan başlayarak İpek Yolu boyunca devam etmiştir, İpek yolu ticareti ile diğer kültürlere girmiş ve devamlılığını korumuştur. Nefriti Yeşim, koyu yeşil renk derinliğine sahiptir. Jadeit denilen daha açık tonlardaki Yeşim cinsi ise 18B3'te jeologlar tarafından keşfedilmiştir.

 

 

Jadeit, Nefriti Yeşim'e göre daha nadir bulunur ve daha değerlidir. Fakat yüzyıllara damgasını vuran ve birçok ülkenin kültür müzelerinde sergilenen ise çoğunlukla Nefriti Yeşim'dir.Nefriti Yeşim, Magnezyum Alüminyum Silikattır. Asırlar boyunca bu taşa şekil verilerek mücevherat ve heykel yapımında kullanılmıştır. Mohs sertlik dizisinde derecesi 6.5-7 arasındadır. En değerli Yeşim yatakları Burma, Çin, Yeni Zelanda, Türkistan, Hotan ve Meksika'dadır.

 Yaşam ile ölüm bir bütündür ve iç içedir. Varlığımızın doğasından baktığımızda biliriz ki yaşam hep devam eder. Yaşamak, değişebilmektir. Gündelik hayatın içinde ruhsallıktan uzak yaşamak, ölümün bir diğer şeklidir.

 

 

Daha lüks peşinde koşulan yaşamlarda yaşayanlar, aslında yaşamayan cesetlerdir. Ancak, bir hastalık veya felaket anını kendi karmaşasıyla yaratan kişi bir ruhu olduğunu hatırlar. 

 Fakat Yeşim taşını kullanmayı tercih eden kişi bu farkındalığı geliştirir. Bilincinde, kalbinde ve bakış açısında köklü değişimler yapmanın gerekliliğine inanır. Nefriti Yeşim, bunun için ihtiyaç duyulan isteği ve cesareti yani fazladan yaşam enerjisini iletir.

 Günümüzde olduğu gibi eski çağlarda da insanlar, yaşam kurgusu içinde ruhsal farkındalığı esas tutmuşlardır. Hâlâ rağbet gören ve takip edilen Doğu öğretilerinin özünde Yeşim'in bilgeliğine ve koruyucu gücüne güvenilmiştir. Yeşim taşının güçlü ve yumuşak yayılan bir enerjisi vardır. Gökten gelen kozmik yaşam enerjisini ustalıkla toprağa iletir.

 Yeşim taşını üzerinizde taşıyarak kendi enerji alanınıza dahil etmiş olursunuz. Böylece gün içerisinde, yayılan Yeşim'in titreşimlerini teninizde hissedersiniz. Yeşim taşınız sizin güzel yanlarınızı açığa çıkarmak için çalışacaktır. Yaşam enerjisiyle dolarsınız ve etrafınıza da sizden yaşam enerjisi akmaya başlar. Bunu deneyimlemek bile kendinizi çok iyi hissetmenize yeter olabilir.

 Yeşim, öncelikle yaşamınızda en çok ihtiyacınız olan huzur enerjisini size doğru çeker. Yerleşik görülen, tekrar eden kaos ve karmaşa, yaşamınızda çözülmeye başlar. Yeşim kristalini kullanmayı sürekli hale getirdiğinizde, ruhunuz gün geçtikçe daha çok dinginliğe kavuşur. Sevgi içerikli problemlerinizin çözülmesinde de çok etkendir.

 

 

Kendini sevdirme telaşından ya da zoraki sevmelerin acısından kişiyi kurtarır. Kişileri ve olayları olduğu gibi kabul etmenizi sağlar ve karşılık beklememe algınızı besler. Her şeyden önemlisi kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeye ve daha çok sevmeye başlarsınız.

 Eksik veya hatalı bulduğunuz yanlarınızı fark ederek kendinizi iyileştirme isteğiyle dolarsınız. Bu istekler Yeşim kristalinin enerjisiyle beraber sizi eyleme geçirir. Onun rehberliğinde iyileşen ve kendi mükemmel yanlarını keşfetmeye devam eden kişi, giderek alçakgönüllü, şefkatli, hoşgörülü bir bilgeliğe kavuşur. Yaşamınızda size sıkıntı veren olayları ve kişileri kolayca affetmeniz için sizi teşvik eder.

 Kalbiniz yorulduğunda, kendinizi yalnız veya yaşamaktan yorgun hissettiğinizde, Yeşim taşınızı sol avucunuza alarak yarım saat kalp hizanızda tutabilirsiniz. Avucunuzdaki Yeşim'den yayılan sıcaklık, kalbinizi sarar ve teselli verir. Yaşam enerjisini doğrudan kalbinize aktarır. Hafifleyen ve rahat nefes alan bir kalbe kavuşursunuz.

 Yeşim, ruhunuza tazelik verir. Yaşamın her anını, yeni keşiflerle doldurmaya başlarsınız. Mesela; sabah yüzünüze düşen güneş ışığına tebessümle karşılık verirsiniz ve yolda yürürken aceleniz olsa bile tam önünüze düşen yaprağı fark edersiniz ve üşenmeyerek eğilip alırsınız. Renkleri görmeye, güzel kokuları takip etmeye başlarsınız. Yani yaşamla dolarsınız. Kalbiniz sevinçle atmaya devam eder.


 

Özellikle böbrekler için uygun bir taştır. Böbreklerin ça­lışmasını aktive ederek, vücuttaki su-tuz ve asit-baz dengesi­ni sağlar. Bunun için her sabah aç karnına bir bardak tedavi suyu içmek faydalı olacaktır. Bu şekilde organizmanın toksin atımında da yardımcı olur.


Kanamayı durdurduğundan, doğumlarda kullanımı yay­gındır. Tene temas edecek şekilde taşınan yeşim, kalbi, dola­şım sistemini ve sinir sistemini güçlendirir .


Uyumadan önce 20 dakika kadar alına koyulması, büyük faydalar sağlar.


 

Yeşim aşk ve denge taşıdır. Sinirleri gevşetir, girişimsel olarak zayıf olan pasif insanları, enerji vererek aktive eder.


Taşıyanına kendini gerçekleştirmesinde yardımcı olur, huzur ve adiliyet duygusu vererek önyargıları kaldırır.


Yaşamımızı daha yaratıcı olarak şekillendirmemizi sağ­lar. Bedensel ve zihinsel aktivasyonumuzu artırır ve aldığı­mız kararların bir an önce gerçekleşmesini kolaylaştırır.


Evrenin nasıl göründüğü ise sizin tam da nasıl olduğunuzla, nasıl hissettiğinizle alakalıdır. Bakımlı ve taze bir ruhun zarafeti ve güzelliği tüm bedeninize yansır. Ruhunuz değişirken beden ölçüleriniz ve duruşunuz, geliştirdiğiniz yeni bilinciniz ile değişecektir.

 

 

Omurganız dikleşir, kendinden emin ve rahat bir duruşa sahip olursunuz. Yeşim' in eşsiz titreşimleri sizi bu yönde besler.
Içedönüş uygulamalarınıza Yeşim'i ekleyebilirsiniz. 

 Uygulamalara başlamadan önce iki göğsünüzün arasına Yeşil renkli Yeşim taşınızı yerleştirin. Sakin nefesleriniz eşliğinizde zihninizi Yeşim taşından kalbinize akan yeni enerjiye yönlendirin. Yeni enerjiyi takip edin. Nefesinizle beraber Yeşim'in sıcak enerjisini tüm organlarınıza gönderin. En az yarım saat süreyle buna devam edin.

 

 

Sık sık Nefriti Yeşim taşı ile meditasyon yaparsanız duygusal ve zihinsel bilinciniz olumlu yönde etkilenir ve yeni gelişmeleri deneyimlemeye başlarsınız. Kendinizi sevgiyle dopdolu ve özgür hissedersiniz.

 

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

YEŞİM ÜRÜNLERİ SİTE ANA SAYFASI TÜM TAKI ÜRÜNLERİ TÜM TESBİH ÜRÜNLERİ