TURMALİN

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

Kimyasal Bileşim: Na(Mg,Fe,Li,AI,Mn,)3AI6(B03]3Si6018(0H,F)4
Renk: Genellikle siyah ve mavimsi siyah; renksiz, mavi, pembe, yeşil tonlarındadır.
Element: Toprak, Hava ve Su

Granit pegmatitlerde, granitlerde, çeşitli şist ve gnays türlerinde bulunabilirler. Bazı Turmalin kristalleri çubuk şekilli (öz şekilli-yan öz şekilli) ve Muskovitli kesimlerde laminalanmaya paralel uzanımlıdırlar. Turmalin kristali yeşil/zeytin yeşilinden, açık sarımsıdan kahverengiye kadar değişen pleokroizması, bazı kesitlerde gözlenen zayıf renk zonlanmasıyla karakterize edilir. Trigonal sistemde kristalleşmiştir. Sertlik derecesi 7-7,5'tir. Çok zayıf dilinime sahiptir. Şeffaf veya opağa yakın gözlenebilir.Turmalin kristallerinin çoğunluğuyla oluşan kayaca "Turmalinit" denir. Herhangi bir Turmalinit oluşumu, doğrudan ya da dolaylı olarak volkanojenik kökenlidir ve ayrıntıda özelikle volkanik bacalar, fümeroller ve termal kaynaklarla ilişkilidir.


SİYAH TURMALİN (SCHORL)
Kimyasal Bileşim: NaFe++3AI6Si6G18)(BO3)3(OH)3(F,0H)
Renk: Siyah Element: Toprak

1400'lü yıllarda Avrupa'da yaygın olarak kullanılmıştır. "Schorl" adını ise Almanya'nın Sakson bölgesinde yer alan aynı isimli şehirden almıştır. Siyah rengi, içeriğinde bulunan demir bileşenlerinden kaynaklanır.Eski zamanlarda olduğu gibi halen günümüzde de Siyah Tur-malin kristali, psişik korunma amaçlı kullanılmaktadır. Enerjisi etkili ve güçlü bir kristaldir. Içedönüş çalışmalarında kullanılabilir. Afrikalı, Kızılderili şamanlar ve Aborjinler arasında olumsuz enerjilere karşı korunma amaçlı kullanılmıştır. Kin, nefret gibi kişiyi ve toplumları olumsuz etkileyen duyguları ise tersine çevirdiğine inanmışlardır.Siyah Turmalin kristalini gün boyu cebinizde veya teninize değdirerek taşıyabilirsiniz.   İçsel gücünüzün artmaya başladığını keşfedebilirsiniz. Olaylar ve kişiler üzerinde daha net ve kararlı fikirler edinerek tutumlarınızı dengeli bir şekilde sergilemenizde    yardımcı   olur.  )

 

Yaşamdan genel olarak ne istediğinizi berraklaştırıyor. Ruhunuzun iyi ve güzel yanlarını açığa çıkarıyor. Bununla beraber sigara, alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığının bırakılmasında rol oynuyor. İradeyi sağlamlaştırıyor.Siyah Turmalin kristali, kişinin aura alanında yer alırsa muhtemel negatif enerjileri toprağa anında akıtabilir. Enerji alanınızı temizleyen eşsiz bir kristaldir. Gece uyurken yastığınızın altına yerleştirebilirsiniz. Böylece bilinçaltınıza ilişkin pek çok bilgiye rüyalarınız vasıtasıyla yüzleşebilir ve bu yönde genel bir arınma yaşayabilirsiniz.

 

Kristalin enerjisine bağışıklık kazanmamak için birkaç gün arayla yastık altına yerleştirilmelidir. Bu durum zamanla UYKU kalitenizin artmasına ve sabahları zinde uyanmanıza etki ediyor, insomnia gibi uyku hastalıklarını tedavi edici özelliktedir. Yoğun stresin neden olduğu düşünülen huzursuz bacak sendromu rahatsızlığında da şifa amaçlı kullanmak mümkündür. Kristalin insan zihnini rahatlatan enerjisiyle, aşın stresin sebep olduğu deformasyonlar iyileştirilebilir.Siyah Turmalin, fizyolojik olarak kolit gibi bağırsak hastalıklarına iyi gelebilir. Kadınlarda rahim hastalıklarını iyileştirebilir. Adet düzensizliğine iyi geldiği gibi kasık bölgesindeki sancıların giderilmesinde de kullanılabilinir.

Kan hücrelerini çoğalttığı varsayılıyor. Bu nedenle kansızlık ve çeşitli lösemi hastalıklarında tercih edilebilir. Hamilelerde kullanılırsa anne ve bebek sağlığını devamlılıkla koruyan ve arttıran özelliklerini keşfedebilirler.Siyah Turmalin kristali ile iç mekanlarda uygulamalar yapabilirsiniz. Özellikle ev, ofis, araba gibi gündelik yaşamınızda bol vakit geçirdiğiniz alanlarda kullanırsanız çok faydasını görürsünüz. Ortamlarınızı, o güne kadar birikmiş olması muhtemel öfke, nefret, kin, acı gibi olumsuz enerjilerden temizlemek ve dengelemek için ve ardından ortamın değişen yeni enerjisini korumak amaçlı mekan içerisinde çeşitli yerlere bırakmanız yeterlidir.
YEŞİL TURMALİN
Kimyasal Bileşim: Ca(Li,AI)3AI6B3SİBO27[0H)3(0H,F) 
Renk: Açık - koyu yeşil tonlarındadır. 
Element: SuYeşil Turmalin kristaline verilen diğer isimler "Elbaite" ve "Verdelite"dir. Ticari piyasada Zümrüt kristaline benzerliğinden dolayı yanlış olarak "Emeraldite" de denmektedir, ingilizce'de "emerald", "zümrüt" anlamına geldiğinden bu ifade tarzı benimsenmiştir. Yeşil Turmalin, daha çok olarak Kuvars kristallerinin içinde oluşur. Mücevher yapımında da gemologlar tarafından oldukça tercih edilen bir kristaldir.
Yeşil Turmalin kristalinden yayılan enerjiler, kişinin duygu ve düşünce bedenleri üzerinde etkilidir.

 

Genetik bilgi zincirinizden sizi takip eden ve bireysel olarak gündelik yaşam içerisinde edinmiş olabileceğiniz duygusal travmaların ve yaraların izlerini iyileştirmenizde yardımcı olabilir. Duygusal aşırılıklardan arınarak dengelenmenizi kolaylaştırır. Duygu dünyanızda tesir eden bu dengeli haller, sizin düşüncelerinize de yansımaktadır.Düşünceleriniz      giderek berraklaşır. Yaşam içerisinde aşın uçlardan dengeli alana   geçmenizi   kolaylaştırır. Koşulsuz sevgi, huzur,  uyum,  merhamet ve şefkat hislerini canlandırarak   varlığınızın meleksi yanlarını yükseltebilirsiniz.

 

Timüs bezini aktive eden kristaller grubuna dahildir. Bu nedenle içedönüş çalışmalarınızda timüs bezinizin üzerine yarım saatliğine yerleştirerek kullanabilirsiniz. Her gün bu çalışmayı yaparsanız, kristalin sizin üzerinizde hızla gelişen etkilerini deneyimlersiniz.Cildi güzelleştirerek yaşlanmayı geciktirir. Bununla beraber alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanabilirsiniz. Her türlü cilt hastalıklarının tedavisinde, stres kaynaklı kaşıntıların ve deri döküntülerinin dindirilmesinde etkilidir. Cilde sürerek kristalle oluşturulan manyetik enerji iyileştirici ve rahatlatıcı niteliktedir.Aşk, aile, arkadaş ilişkilerinizde veya iş hayatınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız Yeşil Turmalin kristali size yardım edebilecek potansiyele sahiptir. Özel hayatınızda, ilişkilerinizin sağlamlaşmasına, içtenlik kazanmasına ve problemlerin çözümüne olan inancın arttırılmasında etkendir.

 

Gün boyu üzerinde taşıyan kişiye sempatiklik, sıcaklık ve sevecenlik kazandırır. Bununla beraber, varlığınızın iyi yanlarını açığa çıkarmanız için ruhunuza ilham verecektir.


Yeşil Turmalin kristalini yaşlılar ve çocuklar üzerinde güvenle kullanabilirsiniz. Agresif çıkışlar yapan ve sinir sistemi hasar görmüş kişilerin sakinleşmesinde, yüksek tansiyon ve solunum sistemi hastalıklarının tedavisinde iyileştirici özelliklere sahiptir.

 

Doğuştan solunum yetersizliği yaşayan bebekler için kullanılabilir. Depresyona çok iyi gelir. Aynı zamanda menopoz evresindeki kadınların bu evrede yaşadıkları duygusal gerilimi hafifletebilir.


 
MAVİ TURMALİN (İNDİGOLİT)
Kimyasal Bileşim: Na(Li,AI)3AI6Si6018(B03)3{0H)4 
Renk: Açık- koyu mavi tonlanndadır. 
Element: Su ve HavaMavi Turmalin kristalinin bir diğer ismi de "Indigolit'tir. indigo mavisine has olan koyu, parlak ve derin mavi tonlarına sahiptir. Kırmızı, siyah ve yeşil Turmalin kristallerine oranla yeryüzünde daha nadir görülür. Brezilya, Afganistan, Pakistan ve Afrika ülkelerinde çıkarılmaktadır.

 


Mavi Turmalin kristalini kullanarak zihinsel ve duygusal açıdan olumlu yönde ilerleyen farklılaşmalar yaşayabilirsiniz. Doğuştan psişik yetenekleri güçlü olan kişilerin mutlaka kullanması gerekir. Psişik yeteneklerinizi daha da geliştirmek isterseniz Mavi Turmalin kristali ile içedönüş çalışmaları yapabilirsiniz. Duruişiti ve durugörü gibi yeteneklerin keşfedilmesinde ve geliştirilmesinde kristalden yayılan enerjiler oldukça besleyicidir.

 

Sezgileri iyice güçlendirir. Kişi, mantığının rehberliğini aldığı gibi sezgilerinin de rehberliğini keşfetmeye başlıyor. Eğer sezgilerin gösterdiği işaretler takip edilirse varlığın kendi çok boyutluluğunu keşfetmesi muhtemeldir.Bunun yanında psişik yetenekleri doğuştan güçlü çocuklar ve yetişkinler, ha-tın belli dönemlerinde kendilerini toplumdan soyutlanmış hissedebilirler. Bu durumun üzerinde durulmazsa, bu   kişiler depresyona ve yalnızlığa   itilebilirler.

 

Dolayısıyla,    Mavi Turmalin  kristalinden yayılan enerjilerin etkisiyle açığa çıkan içsel denge, onların bakış açılarını değiştirebilecek niteliktedir. Toplumdan soyutlan-maktansa olmakta olanı kabul edebilme ve izin verebilme eylemine geçiş yapabilirler.

 

Mavi Turmalin'in en ideal kullanımı gün boyu üzerinizde teninize değdirerek taşımaktır. İçsel huzurunuzu arttıran ve devamlılığını besleyen güzel enerjisini hissedebilirsiniz. Aynı zamanda hem duygusal hem de düşünsel açıdan dengelenmenizi ve güçlenmenizi teşvik edebilir. Çocuklar ve yaşlılar için kullanılması güvenlidir.

 

Günümüzde üzerinde sıkça konuşulan indigo çocukların zihinsel ve duygusal gelişimlerinin devamını dengeyle sağlamanızda yardımcı olabilir. İndigo çocuklarda var olan agresif ve isyankar davranışlarını iyileştirebilir.

 

Enerjisel olarak bir çocuğu güçlendirerek onun dünya yaşamını iyice anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Çocukların sos-yalleşmesinde ve kendilerini ifade etmesinde destekleyici olabilecek nitelikte bir kristaldir. Hamilelerin ve bebek sahibi annelerin mutlaka kullanması gereken bir kristaldir. Hem kendi kendinizle olan hem de bebekle olan iletişiminizi güçlendirecektir. Yetişkinler ve yaşlılar için zihni toparlayan bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Özellikle yaşam sevincini artıran ve yaşam görüşünü genişleten etkisini hissedebilirsiniz.

 

Yaşlanmanın kişi üzerinde meydana getirebileceği duygusal ve düşünsel baskılardan ve yıpranmalardan uzaklaştırabilir. Bencillikten ve abartılarınızdan sıyrılarak varlığınızın sadeleşmesine neden olur. Bunun yanında doğal bir ağrı kesici olduğu düşünülüyor. migren ve gerilim tipi baş ağrılarında tedavi edici özelliği vardır.


 
KIRMIZI TURMALİN (RUBELLİT)
Kimyasal Bileşim: (Na,Ca)(Mg,Li,AI,Fe2+)3AI6B3Si6(OH)4 
Renk: Açık- koyu kırmızı, kahverengimsi kırmızı 
Element: Su ve Toprak

Rubellit ismiyle de bilinen Kırmızı Turmalin kristalinin sertlik derecesi 7 ile 8 arasındadır. Berilyum alüminyum silikat mineralidir. Rubellit adı, Yakut'a benzetildiğinden İngilizce'deki "Ruby" kelimesinden gelir. Koyu pembeden tatlı kırmızı rengine kadar giden tonlara sahiptir. En iyi numuneler Afrika ve Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde çıkarılmıştır.Kırmızı Turmalin kristalinin enerjisi daha çok kalp ve kuyruk-sokumu bölgesinde hissedilebilir. Enerjisel olarak yoğun ve güçlü etkilere sahiptir.Kullanan kişi üzerindeki etkilerini hızla gözlemlemek mümkündür. İki göğsünüzün üzerine denk gelecek şekilde üzerinizde taşıyabilirsiniz veya içedönüş çalışmalarında aynı bölgeye yerleştirerek kullanabilirsiniz. Kalbinizi ağırlaştıran korkulardan kurtulmanızı sağlar.

 

Öfke, nefret ve kıskançlık gibi sizi olumsuz etkileyebilecek duygularınızı fark etmenizi, bakış açınızı değiştirmenizi sağlar. Yaşamın tüm zorluklarının üstesinden gelebilmenizi sağlayan ve özünüzde zaten var olan cesaret enerjilerini yükseltir. Kalbinizi iyileştirmek istiyorsanız Kırmızı Turmalin kristalini denemelisiniz. Evrensel yaşam enerjisini doğrudan kalp bölgenize ileterek, diğer enerji alanlarınıza gene bu bölgeden yayılımını kolaylaştıracaktır.

 Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde, uzun ve art arda ameliyat geçirmiş hastaların nekahet döneminde kullanılabilir. Solunum sistemi hastalıklarında da olumlu etkileri gözlenebilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği varsayılıyor.Kırmızı Turmalin kristali ile geçmişte yaşanmış ve bilincinizin çok gerilere ittiği, gündelik yaşam içerisinde hatırlayamadığınız pek çok anınızın canlanması mümkün olabilir. Bu sizin bilinçaltı bilgilerinize ulaşmanızı kolaylaştırır.

 

Geri dönen hatıralarla yüzleşerek affedici tutumlar sergilemenizde ve şimdiki haliniz üzerinden olaylara objektif bir bakış açısı ile yaklaşmanızda sizi cesaretlendirir. Duygusal ve düşünsel bedenlerinizi arındırıcıdır. Kozmik yaşam enerjisini sizin auranıza bırakabilir. Böylece kendinizi tazelenmiş, dengelenmiş ve güçlü hissedersiniz.Yeni başlayan veya devam eden ilişkilerde Rubellit kristalinin destekleyici etkisi vardır. İlişkideki romantizmin ve tutkuların artmasına, kişilerin karşılıklı duygularını ifade etmesine yardım eder.Her kim Rubellit kristalini üzerinde taşırsa varlığının dişil taraflarına meyillenmeye başlar. Sevgi dolu, şefkatli, huzurlu ve sevinçli haller sergilemeye başlar. Yaşam görüşüne, bireysel ve bütünsel algısına olumlu yönde etki eder.

 

Eğer üzgün ve mutsuz birini görürseniz hemen avucuna bir Rubellit kristali koyun ve gözlerini kapatıp kristale odaklanmasını isteyin. Kısa süre içerisinde duygusal olarak dengelenip, neşelenecektir. Ve bu sevinç anı, paha biçilmezdir.
 


PEMBE TURMALİN
Kimyasal Bileşim: Na (Li,AI]3 AI6B3Si6 (0H)4 
Renk: Açık - koyu pembe 
Element: Su

Açıktan koyu tonlara kadar giden pembe rengine sahiptir. Şeffaf olduğu gibi yarı opak-opak görünümlü de olabilir. En iyi kalite Pembe Turmalinler en çok Brezilya, Afrika ve Afganistan' dan çıkarılmaktadır.Pembe Turmalin kristali en iyi kalp bölgesinde çalışır. Kalbinizin özgürleşmesi ve evrensel enerjilerle buluşmasına yardımcı olur. Eğer Pembe Turmalin kristalini birkaç hafta süreyle kullanırsanız, bu süre içerisinde kalbinize ağır gelen tüm duyguların ve düşüncelerin yükünden kurtulabilirsiniz.

 

Duygusal olarak düşük ve olumsuz içerikli enerjiler artık varlığınız tarafından istenmez ve daha net ayırt edilir hale gelir. Duygularınıza ve düşüncelerinize esir olmuş olan kalbinizi özgür bırakarak evrensel bütünlüğünüze ulaşabilirsiniz.

İçedönüş çalışmalarınıza eklemeniz gereken kristallerden biridir.   Enerjisi   oldukça yumuşak ve güzeldir. Kalbinizde şefkat ve merha-met duygularını besleyerek,  özünüzde  bulunan neşeye ve yaşam isteğine ulaşmanız, güçlendirmeniz mümkün olabilir.Pembe Turmalin Kristali
ile dişil enerjinizi güçlendirebilirsiniz. Bedenin sol yanına hakim olduğu varsayılan dişil enerji, otonom sistemde parasempatik sisteme etki ediyor.

 

Parasempatik sistem, kişinin sevgi, şefkat ve merhamet duygularının bulunduğu ve yaşam sevinciyle esinlendiği alandır. Böylece Pembe Turmalin kristalinin etkisiyle parasempatik sisteminizi geliştirebilirsiniz.Mutsuz ve gidişatı kötü bir ilişkiyi bitirmek istediği halde hâlâ devam ettiren, kararsız kalan kişiler mutlaka Pembe Turmalin kristalinden faydalanmalıdırlar.

 

Duygusal kararları almanızı ko-laylaştırarak net tavırlarınızı belirleyebilirsiniz. Bununla beraber ilişkisi bittiği halde hâlâ geçmişe saplanıp kalmış, eski aşklarını düşünmekten yeniye geçiş yapamayan, yeni ilişkilerini devam ettiremeyen kişiler için duygusal bilinci geliştirici niteliktedir. Kendi duygularınızın ne kadar değerli olduğunu ve her şeyden önemlisi öncelikle kendinizi sevmeniz gerektiği bilincine erişirsiniz. 

Duygularınızın farkına varmanızda size yardımcı oluyor. İlişkilerinizde kendi sorumluluğunuzu üstlenme cesaretine kavuşuyorsunuz. Kalbinizin kırılan parçalarını Pembe Turmalin kristali ile toplamanız mümkün olabilir. Şiddet, öfke ve gerilim enerjisinden sizi alarak huzur ve neşeye yönlendirir. Yeniden sevebileceğinize olan inancınızı arttıracağından, yaşamınızı gelişmekte olan duygusal bilinciniz ile daha iyi hale getirebilirsiniz.

Bebek büyüten anneler kendileri ve bebekleri üzerinde kulla-nabilirler. Anne-bebek ilişkisini sağlamlaştıran enerjileri iletir. Hamile kadınlar, hamileliğin her evresinde duygusal sakinlik ve denge enerjilerine kavuşmak için kristali tercih edebilirler. Okul çağındaki çocukların duygusal gelişimini sağlamlaştırmak için hem öğretmenleri hem de ebeveynleri tarafından kullanılabilir. Çocukların ceplerinde taşımaları mümkündür. Kolye ucu olarak gün boyu üzerlerinde tene temas edecek şekilde taşıyabilirler. Bunun yanında oyun oynayan bir çocuğun 10-15 cm yanına
kristali bırakırsanız eğer, kristalden yayılan enerjiler çocuğun enerji alanına dahil edilmiş olur.

Aşırı stresten ve kronik yorgunluktan kişiyi uzaklaştırır. Depresyon tedavisinde kullanılabilir. Sinir sistemini yeniden yapılandırır. 
uyku tembelliğini ortadan kaldırır. Bunun nedeni, kullanan kişiye canlılık vermesidir. Asosyal insanların sosyalleşmesinde çok faydalıdır. Kişi, onu hapseden dört duvarın etkisinden çıkarak dışarıdaki dünyaya ilgi duymaya başlar.

 

Menopoz evresindeki kadınlar kullanırsa ateş basmalarının ve içsel gerilimin önüne geçebilirler. Kalp hastalıklarında, tansiyon hastalıklarında, solunum yetersizliklerinde, yemek yeme problemlerinde tedavi edici özellikleri olabilir. Kalbinde stent takılı olan hastalar kesinlikle Pembe Turmalin kristalini kullanmamalıdır.

Korkuları nedeniyle istenmeyen tutumlar sergileyen, gündelik hayatı işkenceye dönüşmüş insanlar için Pembe Turmalin kristali uygun olabilir. Özellikle evde yalnız kalmaktan, karanlıktan, terkedilmekten korkan yetişkinler ve çocuklar için kullanabilirsiniz. İçsel dengeyi ve cesareti besleyen ve kişinin kendini güvende hissetmesini sağlayan enerjileri iletir.

Bununla beraber yoğun şüphe, panik ve telaş yaşayan kişilerde Pembe Turmalin kristalinden faydalanabilirler. Kullanan kişinin duygularını ve düşüncelerini dengeleyen, onları derinlemesine rahatlatan ve sakinleştiren bir enerji aralığı vardır. Kullanmaya devam ettikçe içsel olarak sükuneti ve huzuru hissedebilirsiniz.

 

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

TURMALİN ÜRÜNLERİ SİTE ANA SAYFASI TÜM TAKI ÜRÜNLERİ TÜM TESBİH ÜRÜNLERİ