PERİDOT

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

Peridot, magnezyum demir silikat mineralidir. Olivin çeşitlerinden bir tanesidir. Peridot ismini Yunanca "peridona" yani "bol vermek" kelimesinden alır. Sertliği 6,5-7 arasındadır.

 

Ortorombik sisteminde kristalleşmiştir. Yeşil rengini ise demir elementinden alıyor. İçerdiği demir yüzdesine göre yeşilin tonlaması değişir. Yağsı bir parlaklığı vardır.


Kimyasal Bileşim: (Mg, Fe)2SiO4

Renk: Sarı-yeşil, zeytin yeşili ve şişe yeşili

Element: Ateş


Peridot, mücevhercilikte kullanılmaktadır. Milattan önceki zamanlardan beri ilk çıkarıldığı yer Mısır'da, Kızıldeniz'deki Zebercet adasıdır. Bu nedenle taşın bir diğer ismi de Zebercet taşıdır. Eski Mısırlılar 2500 sene önce bu kristali çıkarmaya başlamışlardır.

 

M.S. üçüncü ve dördüncü yüzyıllarda ise Eski Roma ve Eski Yunanlılar tarafından mücevher olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1800'lü yıllarda Amerika ve Avrupa'da oldukça popüler bir mücevher taşı olmuştur.

 

 

Eski   zamanlarda   kadim uygarlıklar Peridot'u Güneş'in sembolü olarak kabul ediyorlardı. Antik Yunan'da üzerinde taşıyan kisiye asalet verdiğine inanılırdı. Ayrıca Hawaii halkı, Peridot'un ateş tanrıçası Pele'nin gözyaşları olduğuna inanırlar.


Peridot, etkisi muazzam ölçüde güçlü bir kristaldir. Duygusal olarak kişiyi dengeleyicidir. Depresyon, aşın stres, anksiyete gibi sinir sistemi hastalıklarının iyileştirilmesinde kullanılabilir. Kişiyi sakinleştiren ve iyimserlik duygusu veren bir enerjisi vardır. Korku ve endişeleri kişi üzerinden uzaklaştıran bir enerji yayabilir. İyimserlik hissini oluşturur ve güçlendirir.

 

Hamilelerin ve bebek büyüten annelerin kullanması gereken bir kristaldir. Anne ve çocuk arasındaki özel bağı güçlendirir. Kristalin olumlu etkileri büyük ölçüde kalp bölgesinde gözlemleniyor. Karşılıksız sevgi enerjisine açılabilirsiniz. Huzur, barış ve uyum enerjilerini iletir. Kalp hastalıklarında ve solunum yetersizliklerinde tedavi edici özellikte olabilir.

 

Kişiyi ruhsal yönden olumlu bir şekilde besleyeceğinden, bu olumlu durum onun fiziksel bedenine yansıyacaktır. Bu nedenle iyileştirici özellikleri ilk olarak ruhsal ve duygusal enerji bedenleri üzerinden çalışmaktadır.

 

Timüs Bezi:

Peridot kristalinden yayılan enerjiler timüs bezini canlandırıcı nitelikte olabilir. Timüs bezinin üzerine yerleştirilip yarım saat kadar bekleyerek kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Peridot ile bu bölgeye hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Timüs bezi aktif-leştikçe bağışıklık sisteminizin güçlendiğini fark edersiniz. Duygusal reaksiyonlarınızın dengelendiğini ve artık hasta olmayan sağlıklı bir bedene kavuştuğunuzu gözlemlersiniz.

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

PERİDOT ÜRÜNLERİ SİTE ANA SAYFASI TÜM TAKI ÜRÜNLERİ TÜM TESBİH ÜRÜNLERİ