KALSEDON

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

Kimyasal Bileşim: SiO2
Renk: Yarı şeffaf gri, beyaz, grimsi mavi, kahverengimsi, siyahımsı
Element: Toprak-Su Kuvars mineralinin kriptokristalin çeşitlerindedir.

Oluşumu esnasında içeriğine karışan değişik bileşenlerin etkisiyle farklı renklerde gözlenebilir. Safsızlıklar sebebiyle Kalsedon' un şeritlerinde farklı renkler ve desenler oluşa bilir. Bu renk ve desenlere göre ise kalsedonun Agat, Kamelian, Oniks gibi farklı çeşitleri tanımlanır. Sertlik derecesi 7'dir. Dünya genelinde yaygın oluşumları gözlenir, özellikle Brezilya, Madagaskar, Hindistan ve Türkiye' den çıkarılmaktadır.


Hititlerden beri Anadolu'daki yataklardan çıkartılmıştır. Kalsedon ismi ise "chalkedon" dan gelmektedir. Antik Roma zamanında bugünkü Kadıköy'ün adı Chalkedon'dur ve liman ticareti yapılan bir kasabadır. Bu nedenle Kalsedon' un bir ismi de "Kadıköy taşı" dır.


Kalsedon, etkisi oldukça güçlü bir kristaldir. Hem insan ruhundaki hem de insan fizyolojisi üzerindeki etkilen hızlıca gözlemlenebilir. Yaşam içerisinde pek çok değişiklikler yaşanmaktadır. Kalsedon ile bu değişikliklere adapte olmak kolaylaşabilir. Duygusal olarak dengeleyici titreşimleri yayabilir.

 Özellikle kadınların menopoz evresinde ani gelen sıcaklık bas-malarında rahatlatıcı etkisi gözlenebilir. Hamile kalmak isteyen kadınlar kullanabilir. Çünkü doğurganlığı arttırdığı söylenir. Hamile kadınlar üzerlerinde taşırsa hamilelik dönemi boyunca hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumlu yönde etkileyebilir. Doğum yapan kadınların sütünü arttırabilir. Lohusalık döneminde kadınların girdiği depresyon için önleyici ve iyileştirici olabilir.


Adet düzensizliklerinde kullanılabilinir. Doğal bir agrı kesici görevi yapabilir. Ağrıyan bölgeye hafifçe Kalsedon ile masaj yaparsanız eğer kısa süre içerisinde ağrının geri çekildiğini ve rahatladığınızı hissedebilirsiniz.

Boyun bölgesindeki hastalıkları iyileştirebilir. Tiroid rahatsızlıklarında dengeleyici enerjileri boğaz bölgesine iletebilir. Heyecan ve stres kaynaklı kekemelik gibi konuşma problemlerinde, ifade güçlüklerinde kullanılabilinir. Kullanan kişinin konuşurken akıcı konuşmasını ve kendisini olduğu gibi, samimiyetle ifade edebilmesinde rahatlık verir. Yalan söyleme alışkanlığı edinmiş ve edindiği düşünülen kişiler içindir.

Kalsedon kristalinin en önemli özelliği ise kişiye doğruları söyletecek cesareti ve isteği verebilmesidir. Kullanan kişi, yalanları geride bırakarak içtenliğe ve dürüstlüğe adım atabilir. İletişim yeteneğini kuvvetlendirir.

Depresyon, anksiyete gibi sinir sistemi rahatsızlıklarında son derece etkili olabilir. Duygu durum bozukluklarında kullanılabilir. Kristalin enerjisi ile kullanan kişi rahatlayabilir ve duygusal olarak rahatlayabilir. İçsel olarak cesaret ve özgüven verebilir. Negatif enerjileri pozitife çevirebilir.

Zihni berraklaştırarak gereksiz düşüncelerin etkisinden kişiyi kurtarabilir. Sakinlik ve dinginlik verebilir. Kalsedon kristalini her kim kullanırsa yaşam enerjisiyle dolmaya başlayarak sevgi bilince geçiş yapabilir. Yaşam görüşünü değiştirerek daha yüksek bir farkındalığa bürünebilir ve büyük resmi görmeye başlayabilir. Bununla beraber duygusal olarak kişinin kabullenme ve olgunluk bilincini geliştirebilir.

Kalsedon kristali; Krizopras, Ametist, Jasper, Mercan, Yeşim, Gamet, Dumanlı Kuvars, Rutilli Kuvars, Moldavitve Kırmızı Agat kristalleriyle uyumla çalışıyor.

Kuvars ailesinden olan Kalsedon, çok genel bir tanımlamadır ve Agat (Akik), Jasper, Sard, Sardoniks, Plazma, Bloodstone (Kantaşı), Krizopraz, Oniks, Kaplangözü, Yosunlu Akik gibi bağımsızlaşmış alt türleri de kapsamına almaktadır.

Bu nedenle Kalsedon, çeşitli tonlarıyla Mavi, Gri, Sarı, Yeşil, Pembe vef Renksiz türlerine ad olmuştur. Yapısıyla alt türlerinden ayrılır. Örneğin, Agat (Akik) taşı bantlı, Jasper desenlidir.   Oysa   Kalsedon adıyla anılan taşlarda genel yapı itibariyle tek ve düz renk vardır.İsmini, ilk çıkarıldığı veya naklinin yapıldığı Khalkedon şehrinden (İstanbul'un Kadıköy ilçesi) almıştır. Anayurdu Türkiye'dir.Genellikle yarı şeffaftır. Ancak saydam olanları da bulunur.Kalsedon, süs ve takı yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kalsedon, dostluğun, cömertliğin ve hayata olumlu bakışın sembolüdür.
 
ŞİFALI TAŞLARLA SAĞLIKLI YAŞAM
 
YARARLARI
Kalsedon, dostluğun, cömertliğin ve hayata olumlu bakışın sembolüdür.
Kalsedon taşının aşağıdaki yararlarının bulunduğu kabul edilmektedir:

 Beden, duygular ve zihin arasında
dengeleyici etki yapar.
 Metabolizmayı düzenler.
 Troid bezlerini sağlıklı tutar.
 Öksürüğü azaltır.
 Ateşi düşürür.  Algılamayı güçlendirir.
 Bunamayı önler ve tedavieder.
 Özgüveni artırır, cesaret verir. Cinsel sorunları giderir.
Mavi-Lacivert Kalsedonun, uğurlu olduğu ve kişinin başarıya ulaşmasını etkilediği kabul edilir.
Ayrıca Kalsedon taşının diğer yararlarını öğrenmek için Silisyum, Oksijen minerallerinin fonksiyonları ile azlığı ve fazlalığı halinde ne gibi sorunlara yol açtığına bakınız. 

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

KALSEDON ÜRÜNLERİ SİTE ANA SAYFASI TÜM TAKI ÜRÜNLERİ TÜM TESBİH ÜRÜNLERİ