JASPER

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

Kimyasal Bileşim: Si02  

Renk: Sarı, kırmızı, yeşil, beyazımsı, gri ve kahverengi

Element: Toprak

Mikrokristalin Kuvars olup Kalsedon ailesindendir. Sertliği 6,5 ile 7 arasındadır. Genelde volkanik bölgelerde, tortul kayaçlarda,  hidrotermal sularda ve gayzerlerde oluşurlar. Kayaçların çatlak ve boşluklarında  veya   çevresinde meydana gelirler. Birden fazla rengi barındırarak eşsiz desenlere sahiptir

 

Jasper yüzyıllar boyunca kadim toplumlar tarafından kullanılmıştır. Şaman rahipleri, trans haline girmek ve tanrısal bilgiye erişmek amacıyla bu kristalin enerjisinden faydalanmışlar.


Aynı zamanda Güney Amerika yerlileri, şifa çalışmalarında hasta olan kişinin ruhunu aramak ve gittiği yerden geri getirmek maksadıyla kullanmışlar. Jasper'i güneşi simgeleyen kutsal bir taş olarak kabul etmişler. Inisiasyon ritüellerinde de kullanılmıştır.


Jasper'in, doğanın yani toprak ananın ve hayvanların ruhlarına erişmek ve rehberlik almak için aracılık yaptığına inanılmıştır.


Jasper kristali, doğanın enerjilerini hissettirir. Tabiat içerisinde uzun zaman geçirdiğinizde nasıl yenileniyorsanız, bu kristali Gün boyu üzerinizde taşırsanız fazladan bir neşe ve sevinçle dolarsınız. Yaşama ve her şeyden önemlisi yaşamın özüne saygı ve hayranlık duymaya başlarsınız. Size uymayan ve iğreti duran duygulardan, düşüncelerden arınarak varlığınızın kendi doğal haline bürünebilirsiniz. Ruhunuzla olan iletişiminiz giderek artmaya başlar.

 

Yaşamı ve kendinizi artık eskisi gibi ciddiye almaktansa keyfini çıkarmaya bakarsınız.İçinizden yükselen taze yaşam enerjisi ile yaratıcılığınızı arttırabilirsiniz. Sanatçıların kullanması gereken bir kristaldir çünkü ilham veren yaşam enerjisini iletir.


Depresyona girmiş veya girmek üzere olan, anksiyete problemleri yaşayan kişiler kullanabilirler. Yaşamaktan duyulan haz kaybedilmişse, artık günler ve geceler anlamsız görünmeye başlamışsa Jasper alabilirsiniz.


Bu kristalin enerjisi sizi tekrar hayata geri döndürmek, içinizde açan çiçekleri fark ettirmek, yaşam damlasını tekrar harekete geçirmek için birebirdir. Yaşam enerjiniz artmaya başlar. Hayatta olmanızın anlamını, bu hediyenin ardında yatan gizemleri keşfedebilirsiniz. Jasper kristalini, spirituel bir öğretmen gibi kabul edebilirsiniz.


Jasper, fizyolojik olarak karaciğer yetmezliğinde ve hepatit hastalığının tedavi sürecinde bağışıklık  sistemini güçlendirmek için kullanılabilir. Bununla beraber gece kâbuslarına iyi geldiği söylenir. Gece uykusunda huzursuz olan çocuklar için kullanabilirsiniz.


Jasper kristali, doğanın enerjilerini hissettirir. Tabiat içerisinde uzun zaman geçirdiğinizde nasıl yenileniyorsanız, bu kristalin de sizin üzerinizde yenileyen aynı etkiyi bırakacağına emin olabilirsiniz.


Gün boyu üzerinizde taşırsanız fazladan bir neşe ve sevinçle dolarsınız. Yaşama ve her şeyden önemlisi yaşamın özüne saygı ve hayranlık duymaya başlarsınız. Size uymayan ve iğreti duran duygulardan, düşüncelerden arınarak varlığınızın kendi doğal hallerinize bürünebilirsiniz.

 

Ruhunuzla iletişiminiz artar. Yaşamı ve kendinizi artık eskisi gibi ciddiye almaktansa keyfini çıkarmaya bakarsınız. İçinizden yükselen taze yaşam enerjisi ile yaratıcılığınızı arttırabilirsiniz.

 

Jasper, kadim toplumlar tarafından da kullanılmıştır. Doğanın ve hayvanların ruhlarına erişmek ve rehberlik almak için aracılık yaptığına inanılmıştır.Karaciğer yetmezliğinde ve hepatit hastalığının tedavi sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir.


Diğer Ad, Jaspis, Jasp                         

Kimyasal Grubu' Silikat

Bağlı Olduğu Grup Kuvars & Kalseduan

Diğer Grup Üyeleri

Alt türler

Akik, Ametist, Krizopraz, Sitrin, Jasper, Kuvars

Kristal Sistemi2   Trigonal (Üç köşeli, Üç katmerli simetrik)

Kimyasal Formülü Si02 +AI, Ca, Fe, K, Mg, Mn, Na, O, OH, Si

Bileşiğindeki Elementler Silisyum, Oksijen, Alüminyum Kalsiyum, Demir Potasyum, Magnezyum, Manganez, Sodyum '

sertlıği 6,5 - 7                              

Özgül Ağırlığı   2,58 - 2 ,91

Rengı Kırmızı, Kahverengi, San, Karışık Renkler

çızgı Rengi Beyaz

Parlaklığı Donuk Camsı, Yağımsı

Yapısal Görünümü Yansaydam veya Opak (saydam olmavnn)

Flüoresans Özelliği5

fosforesans Özelliği6 -

Karıştınlabıleceği Taşlar  Agat(akik)

Sembolü Olduğu Hususlar Sevgi, inanç

özdeşleştiği Ay Ocak, Ekim

özdeşleştiği Burç Koç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Oğlak

Özdeşleştiği Çakra7 guneş sinirağı

Özdeşleştiği Unsur Toprak

Çıkanldığı Başlıca ülkeler                     

Almanya, Hindistan, Fransa, USA, Rusya, Venezüella

YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Jasper, Kuvars, Kalsedon ve Agat'ın alt türlerindendir.  Halk arasında "Çakmak Taşı" olarak da adlandırılır.

Agatın birbirini takip eden bantlarına  karşılık, Jaspta birbirinden farklı renkli bölgeler bulunur.

Jasper, opak bir taştır; yani saydam değildir.

Temel renkleri; kırmızı, kahverengi, demir oksidi veya sandır.

Tamamı, değişik renklerin helezon yaptığı görünümdedir. Temel renk üzerinde sarı, kırmızı, yeşil, mavi, turuncu, kahverengi, mavi, siyah lekeler ve çizgiler bulunur. Jasper, dekoratif bir taştır. Parlak kuşakları veya kurdeleleri vardır. Antik dünyada, değerli taşların en favori olanlarındandır.


Jasper taşının her biri bize küçük bir dünya manzarası sunar. Biriyleken Jasper, dekoratif bir taştır. Parlak kuşakları veya kurdeleleri vardır. Antik dünyada, değerli taşların en favori olanlarındandır.


Kendinizi okyanusun ortasında bulursunuz, biriyle meyve bahçesinde, bir diğeriyle rengarenk çiçeklerin açtığı kırlarda. Birine bildik bir hayvanın derisinin görünümü yansımıştır; bir diğerine usta bir ressam tarafından resim çizilmiştir.


Jasper, görünüm, renk ve desen bakımından değişik isimlerle anılır.

Bir kısmı, renkleri veya manzarasıyla elmaya veya elma bahçesine benzemektedir. Bu nedenle Apple (Elma) Jasper diye adlandırılır.

Bazen, renk ve benekleriyle dalmaçyalı cins köpeğe dönüşür ve Dal-matian (Dalmaçyalı) Jasper adını alır.


Bazısı leopar derisini andırır ve Leopard Skin diye adlandırılır.

Jasperi, kır manzarası olarak da görebilirsiniz, ressamın elinden çıkmış tablo veya zebra yahut okyanus olarak da... Bazısı gelincik tarlasına dönüşür, yahut yalnızca kırmızı olarak kalır.

JASPERİN YARARLARI

Jasper, erdemlilik sembolüdür. Eski çağlarda "yağmur getiren" bir taş olduğuna da inanılmıştır.

Jasperin aşağıdaki yararlarının olduğu kabul edilmektedir:

- Bedeni toksinlerden (zehirli maddelerden) temizler. Yılan ve örümcek zehirlenmelerinde de yararı bulunmaktadır.

- Toprak enerjisini çekip vücuda iletir. Bedende dinçlik ve fiziksel denge oluşturur. Bedendeki olumsuz enerjiyi ve kalpteki kötü düşünceleri emip dışarı aktarır.

- Kan yapımına yardımcı olur.

- Bağışıklık sistemini düzenli tutar.

- Karaciğer, dalak, böbrek, mide, bağırsak ve mesane hastalıklarının iyileştirilmesinde destek sağlar. Bunların sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

- Hormon sistemini dengeler, cinsel gücü artırır. Gençlik aşısı yerine geçer.

- Entelektüel tavır ve konuşma (ifade) yeteneği verir.

- Taşıyana bereket getirir.

Ayrıca, "Leopar derisi görünümündekinin zorluklara karşı direnç geliştirdiği, gelincik tarlası görünümlü Jasper'in yaşama sevinci verdiği kabul edilir.

 

Jasper'in uyumaya yardım ettiği de kabul edilen hususlar arasındadır.

Ayrıca Jasper taşının diğer yararlarını öğrenmek için Silisyum, Oksijen, Alüminyum Kalsiyum, Demir, Potasyum, Magnezyum, Manganez, Sodyum minerallerinin fonksiyonları ile azlığı ve fazlalığı halinde ne gibi sorunlara yol açtığına bakınız.

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

JASPER ÜRÜNLERİ SİTE ANA SAYFASI TÜM TAKI ÜRÜNLERİ TÜM TESBİH ÜRÜNLERİ