GARNET-LAL

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

Kimyasal Bileşim: X3Y2Si3012
(Pirop; Mg3AI2Sİ3üıa, Almandin; Fe3AI2Sİ3012,
Spessartin; Mn3AI2Si3012, Grossular; Ca3AI2Sİ3012,
Uvarovit; Ca3Cr2Sİ3012, Andradit; Ca3Fe2Si3ü12)

 


Renk: Pirop, Almandin ve Spessartin koyu kırmızı, kahverengi ve siyaha yakın; Uvarovit yeşil; Grossular kahverengi, mat yeşil ve beyaz; Andradit sarı renklidir. 
Element: Toprak

 

Metamorfik ve magmatik kayaçlarda yaygın olarak bulunan bir mineral grubudur. Pirop, magmatik kayaçlarda ve özellikle de peridotit, serpantinit ve kimberlit türü kayaçlarda; almandin, sist ve gnayslarda; uvarovit, krom içeren serpantinlerde; grossular ve andradit, metakarbonatlarda oluşur.

 

Akarsu çekellerinde sıkça granat minerallerine rastlanabilir. Bazı türleri süs taşı olarak kullanılabilir. Sertliği 6-7,5 arasındadır. BirçokGamet çeşiti mevcuttur. Kırmızı renkli olanlarına halk arasında "lâl taşı" denir.Yaşamda güzel zamanlar olduğu kadar zor zamanlar da mevcuttur. Zorlukların üstesinden gelebilmek için oturmuş, dayanıklı ve sağlam bir kişiliğe sahip olmak gerekir. Bunun için öncelikle kim olduğunu ve ne istediğini tayin etmiş olmak şarttır.

 

Kişinin kendi içsel yolculuğunu başlatmasıyla kendi kimliğine dair görüşleri de gelişmektedir. Garnet kristali, bu içsel yolculukta yanınızda bulunması gereken kristallerden biridir. Sizin bilinçaltı düzlemlerinize derinlemesine dalış yapmanızda teşvik edicidir. Bilinçaltı bilgilerinize eriştikçe bir yüzleşme yaşıyorsunuz. Yüzleşmeler ve ardından gelen kabullenmeler sizin arınmanızı sağlıyor.Bununla beraber sahiplenme duygusunu ve edimlerini bir kez daha düşünmeye sizi götürür. Yaşamınızda bulunan kişileri ve eşyaları ne çok sahiplendiğinizi, onlara tutunduğunuzu fark edebilirsiniz. Garnet kristali ile sahiplenmeme farkındalığına ulaşabilirsiniz.

 

Garnet'in etkisini ilk olarak düşünce sisteminizdeki değişimler olarak hissetmeniz olasıdır. Düşüncelerinizin değişik bir dikkat noktasına çekildiğini fark etmeniz mümkün oluyor. Bu durum ise sizin kendi iç hesaplaşmanızda olumlu neticeler almanıza etki ediyor.Bununla beraber Garnet ile ölüm korkusunun üstesinden gelebilirsiniz. Özellikle panik atak hastaları için kullanılabilir. Her türlü korkunun kökenine inebilirsiniz. Garnet kristalinden yayılan enerji ile toprağa köklenebilirsiniz. Aynen bir ağaç gibi kökünüz topraktayken dallarınızı gökyüzüne uzatabilirsiniz.

 

Evrensel yaşam görüşünü benimsemeye ve yaşamdan fazlasıyla keyif almaya başlayabilirsiniz. Korku bilincinden sıyrılarak özgürlük platformuna geçiş yapmanızda yardımcı olabilir.Garnet, birçok şifacının kendi uygulamalarında kullanmaktaolduğu bir kristaldir. Enerji bedenlerindeki blokajları hızla çözdüğü ve yaşam enerjisinin akışını düzenlediği düşünülüyor.Bunun yanında sindirim ve boşaltım sistemi hastalıklarında tedavi edici özelliği vardır. Sindirimi kolaylaştırır.

 

Kronik hemoroid hastalığında ağrıları giderici etkiye sahiptir.Prostat hastalığının başlangıç ve ilerlemiş safhalarında kullanılabilir. Gut hastalığına iyi geldiği söyleniyor. Venöz yetmezlik hastalığında Gamet ile düzenli masaj yapılıyor ve zamana yayılan belli bir süreçte olumlu neticeler alınabiliyor.Garnet,cinsel bölgenin enerjisel olarak temizlenmesinde de oldukça etkilidir.Cinsel yetersizliği giderebilir. Kullanan kişinin üreme gücünü arttırabilir.Cinsel duyguları güçlendirir ve duyarlılığı arttırır.

 

Ayrıca kadınlarda adet dönemlerinde meydana gelen sancıların giderilmesinde de etkisi gözlemlenebilir.Menopoz evresinde ve düzensiz kanamalarda ise düzenli olarak rahmin üzerine yerleştirilerek kullanılırsa faydalı etkilen yaşanabilir.Gamet kristalinden yayılan enerjiler ile yaşama sevincinizi arttırabilirsiniz. İçinizden yükselen yaşam sevincini hissedebilirsiniz. Ayrıca yarım kalan işlerinizi tamamlamanızda Gamet size ilham olacaktır. Sevgi, şefkat ve merhamet duygularınız güçlendirerek yaşamda olduğunuz halinizle yer almaktan hoşnut kalabilirsiniz.

 

Yaşama tutkuyla sarılır ve karşınıza çıkan her durumundan üstesinden cesaretinizle gelebilirsiniz.Üzerinde taşıyanı, bedensel zayıflığa ve acımasızlıklara karşı koruduğu bilinir. "Hayal Kuran" ve " Merhamet Taşı" olarak da bilinir. Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırdığı, cinsel dengesizliğe karşı koruma taşı olarak bilindiğinden bazı yerlerde "Tutkuların Taşı" olarak da bilinir. 

Lal'ler, eşleri ve sevgilileri cezbetmeye yaradıkları gibi, yatak ve yastık altına konulduğunda kötü rüyaları ve gecenin kötü ruhlarını kovar. 
Bedeni kuvvetlendirir, temizler, canlandırır. Bilhassa kan damarları için çok yararlı bir taş olan Lal, hayal gücünü harekete geçirir, sevgi ve şefkati sembolize eder.
Kırmızı lal: İnsana zindelik veren ve kundalini enerjisini etkileyen bir taştır. Kadınlardaki regl düzensizliklerine ve sorunlarına iyi gelir. Kanı temizler ve kan dolaşımını hızlandırır. 


Lal taşı, çok yüzlü kübik şekilde kristalleşmiş, oldukça sert, reçine veya cam parlaklığında,  saydam  veya yarı saydam mineraldir.
Bağımsız bir taş grubudur, soyundan geldiği bir mineral grubu yoktur.

 

Adını örnekseme   yoluyla   "Nar"
meyvesinin tohumlarından alır. İlk ismi "grantum"dur.
Sertliği kuvarstan daha fazladır ve bu nedenle yontulması daha zordur. Süs eşyası dışında, saat, zımpara kağıdı ve bileyi taşı yapımında da kullanılmaktadır.

 


Granat, mineraloji disiplini içinde bir tek mineral olarak değil, bir mineral grubu olarak tanımlanmaktadır. Almandin, Pirop, Grossular, Spessartin, Uvarovit, Andradit gibi mineraller bu grubun takı olarak kullanılan en belirli üyeleridir.

 


Granat grubunda yer alan taşların kimyasal bileşimleri ve renkleri birbirinden farklıdır.
  

Çok küçük parçacıklar halinde bulunduğundan, süs eşyası yapılanlar, ender olarak bulunan iri granatlardan yapılır.
Renkleri koyu kırmızıdan turuncuya ve bazen mora kadar değişebilir.  Kahverengi,   sarı, yeşil, beyaz ve siyah türleri de bulunmaktadır.
Ancak Granat (Gamet, Lal), genel anlamda kırmızı ve morumsu eflatun renklisinin adı olmuştur.

 Grubuna dahil taşarın aşağıdaki yararlarının olduğu kabul edilmektedir:
Yaratıcılığı, sanat ve bilimde buluş yapma yeteneğini artırır.
Anlayış ve kurnazlık verir.
İş hayatında (ticarette) başarılı olmayı sağlar.
Yaşlanmayı yavaşlatır, bedene dinçlik verir.
irade gücünü artırır.
Sosyal ilişki kurma yeteneğini ve toplum içindeki popülariteyi artırır.
Hormonsal dengeyi sağlar.
 Bulaşıcı hastalıkları tedavi etmekte yardımcıdır.
 Kan zehirlenmelerine karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
 Kalp hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
 Akciğer hastalıklarına karşı koruyucu ve iyileştiricidir.
Ayrıca Granat grubu üyelerinin kendilerine özgü yararları, tanıtıldıkları bölümde verilmiştir.

 


Ayrıca Lal taşının diğer yararlarını öğrenmek için Silisyum, Kalsiyum, Demir, Manganez, Magnezyum, Alüminyum, Krom, Zirkonyum, Titanyum minerallerinin fonksiyonları ile azlığı ve fazlalığı halinde ne gibi sorunlara yol açtığına bakınız


ALMANDİN
Almandin, Granat (Garnet) grubunun alt türlerindendir. Temel rengi "zambak moru" yani morumsu  kırmızıdır. Ancak,  kahverengi, kahverengiye yakın kırmızı, kırmızı, siyah veya siyahımsı kırmızı renklerde de bulunmaktadır. Çizgileri beyazdır.

 


Yapısı, demir ve alüminyum ağırlıklıdır: Fe3Al2(SİO4)3. Görünümü, cam veya çam sakızı (reçine) parlaklığındadır. Adını doğduğu (ilk bulunduğu) yerden (Alabanda in Asia Minör) alır. Çıkarıldığı en önemli yerler, Alaban da ve Türkiye'dir.

ALMANDİN'İN YARARLARI

Granatın genel yararlar, yanı sıra Almandin kısmın aşağıdaki yararlar, sağladığı kabul edilmektedir:

   Kalbi güçlendirir.
   Sevgi ve şefkat duygularını artırır.
   Gerçekleri görmeyi sağlar.


PİROP

Pirop, Granat'ın alt türlerindendir. Rengi kan kırmızı (kızıl), portakal kırmızısı, mor, pembe veya siyahımsı kırmızı; çizgileri beyazdır. Eski Yunandan itibaren kırmızı renginden dolayı "kızgın göz" manasına gelen pyro-pos kelimesinden türemiştir.

 


Yapısı, magnezyum ve alüminyum ağırlıklıdır:  (Mg, Fe, Mn)3Al2Sİ3012   (Magnezyum,Demir, Manganez) Alüminyum Silikat).Görünümü, cam parlaklığındadır.  Süs taşlarından
Rodolit alt türlerindedir.

 

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

GARNET-LAL ÜRÜNLERİ SİTE ANA SAYFASI TÜM TAKI ÜRÜNLERİ TÜM TESBİH ÜRÜNLERİ