AMAZONİT

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Mikroklin ve ortoklaz grubu minerallerindendir. Magmatik kayalar, pegmatitler, granitler, siyenitler, riyolitler ve trakitlerin; birçok metamorfik kayaların, gnayslar ve şistlerin; bazı cevher oluşumlarının; arkozik sedimanter kayaların yaygın olarak bulunan minerallerindendir.


 

Yüksek sıcaklıkta oluşarak, trakit ve riyolit gibi volkanik kayalarda fenokristaller halinde bulunur. Ortoklaz, magmatik ve metamorfik kayaların yaygın olarak içerdiği potasyum feldspat mineralidir.

 

Mikroklin, düşük sıcaklıkta oluşur ve granitlerde, pegmatitik granitlerde, hidrotermal damarlarda, şist ve gnayslarda bulunur. Tüm bu minerallere, sedimanter kayalar içinde detritik taneler halinde de rastlanabilir. Yeşil renkli mikrokline, "amazonit" veya "amazon taşı" adı verilir. Sertlik derecesi 6-6,6 tir.

 


Amazonit'in zihni sakinleştiren etkisi oldukça hızlı ve etkilidir. Düşünce kirliliğinden kurtulmanızda yardımcıdır.Sinir sistemini tedavi edici özellikte enerjileri yayar. Depresyon, anksiyete gibi şikâyetleri olanlar için idealdir.
 


Depresyon başlangıcında veya ilerlemiş evrelerinde Amazonit kullanılırsa, kişi kendisini daha sakin ve dengede hissetmeye başlar. Bunun için gün içerisinde Amazonit'i yarım saat süreyle avuç içine alarak sakince oturmak yeterlidir.

 

O esnada kristalin yumuşak titreşimleri, kişinin bedenine yayılmaya başlıyor.Bununla beraber, geçmişte yaşanmış acı olayların üzerinizde bıraktığı olumsuz etkilerden arınmanıza yardım ediyor. Kalbinizi ağırlaştıran, nefesini kesen ve boğazınızda yumrular oluşturan acı hatıraların ve deneyimlerin sindirilmesine yardımcıdır.

 

 

Hüzün ve kederden sizi özgürleştirerek kalbin esas doğasına yani neşeye, sevince, mutluluğa ve özgürlüğe sizi taşır. Sevgi alışverişinde yaşamış olabileceğiniz muhtemel sıkıntıların üstesinden gelebilmenizde etkilidir. Sevemeyen ve kendini sevmeme eylemine programlamış kalplerin yumuşamasına yönelik etkili olabilir.

 

Böylece kişi, koşulsuz yani karşılıksız sevgiye açılarak kendini dengeleyebilir.Kendinizi ifade kabiliyetinizi arttırır. İş görüşmelerinde, aile ve arkadaş toplantılarında özelikle yanınızda bulundurabilirsiniz. Duygu ve düşüncelerinizi bastırmaktansa ifade özgürlüğünüzü kazanabilirsiniz.

 

Akıcı konuşabilirsiniz. Amazonit'ten yayılan titreşimler kalp, boyun ve boğaz alanında oldukça etkilidir ve bu bölgelere evrensel şifa enerjisini iletir. Bu nedenle tiroid rahatsızlığına, kekemeliğe ve kronik tonsillit çok iyi gelir.


 

Amazonit; kadın hastalıklarında da kullanılabilir. Eğer gün içerisinde yarım saat süreliğine karın bölgesine yerleştirilirse ve bu işleme ara vermeden birkaç hafta devam ederseniz adet düzensizliğine ve çeşitli kadın hastalıklarına iyi gelebilir.menopoz öncesinde yaşanan şiddetli gerilim ve ateş basmalarında kadınlara çok yardımcı olur.

 

Menopozda yaşanılan dengesiz halleri hızla dengeleyerek, kişi üzerinde rahatlayıcı hisler oluşturabilir ve bu evrenin geçişini kolaylaştırabilir.


Amazonit,   Feldspat mineralinin   cevher formundaki bölümüdür.   Mücevher yapımında veya dekoratif amaçlı oymacılıkta, şaşırtıcı biçimde yaygın olarak kullanılan bir taştır.

 

Aşırı duyarlıdır, sıcaktan çabuk etkilenir, hatta fazla dokunulursa bozuma uğrar, Benzeşme nedeniyle, özellikle zümrüt veya yeşim diye piyasaya sürülmektedir. Bazı Turkuvaz formlarına da benzemektedir.Aşırı heyecanları, kızgınlığı, öfkeyi ve diğer duygusal çıkışları sakinleştirir, sinirleri yatıştırır, negatif enerjiyi dağıtır, stresi (gerginliğin ve yorgunluğun sıkıntısını) hafifletir veya tümüyle ortadan kaldırır.

 


Yaratıcı düşüncelerin açığa çıkmasını sağlar, kendini doğru ve açık ifade etme yeteneğiniartırır. Akıl gücünü ve anlayışı/kavrama gücünü artırır. Yeteneklerimizi takviye eder ve başkalarıyla birlikte uyumlu çalışabilme becerisi verir. Kas spazmlarını giderir.

 


Bedenin kalsiyum dengesini normal seviyesinde tutar. Kalsiyum yetersizliğini giderir.Diş çürümelerini önler. Gözü hastalıklardan korur, hastalanmışsa tedavisine yardımcı olur. Ateşli hastalıkların tedavisinde etkilidir. Beden suyunun (neminin) normal seviyesinde tutulmasında yardımcıdır.Doğumu kolaylaştırır, ağrılarını hafifletir. Aşk ve sevgi ile ilgili iletişim becerisini artırır. Fiziksel ve eterik beden arasında denge oluşturur, bunları aynı düzeye getirir. Eril ve dişil enerjileri dengeler. Bütün çakraları sükunete kavuşturur. Enerji tıkanmalarını açar, blokajları dağıtır. Genel sağlık için yararlıdır. Metabolik faaliyetleri düzenler.
Ayrıca Amazonit taşının diğer yararlarını öğrenmek için Potasyum, Alüminyum, Silisyum, Bakır, Sodyum minerallerinin fonksiyonları ile azlığı ve fazlalığı halinde ne gibi sorunlara yol açtığına bakınız. Bedendeki kurşunu da dengeleyecektir.

 

 

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

SİTE ANA SAYFASI