AKİK

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN

 

Akik Taşı, günümüz takı dünyasında en çok tercih edilen değerli taşlardan biridir. Kuvars ailesine ait bu kıymetli taş; Agate, Achat veya "Ölümsüz Taş" ve "Yemen Taşı"gibi çok çeşitli isimlerle de bilinir. Adını, Sicilya'da bulunan Achates Nehri'nden almıştır ve kendine has renkleri, çeşitliliği ile dikkatleri üzerine çekmiştir.


Bunun yanında, Hz. Muhammed'in mühür olarak kullandığı yüzüğün de akikten yapılmış olması, taşın manevi değerini arttırır.


Akik taşları yapay şekilde renklendirilerek kırmızı akik diye piyasaya sürülmektedir.Taşların yararlarından faydalanmak için doğalını kullanmak gerekir. 


Kimyasal Bileşim: Si02 + FeOOH
Renk: Açık ve koyu kırmızı tonları, turuncumsu kırmızı, kahverengi yarı şeffaf 
Element: Ateş Kamelyan, Kalsedonun yarı şeffaf, kırmızı çeşidi olup, koyu kırmızıdan altın sarısına kadar tonları olabilir. Bu isim kızılcık ağacının kırmızı çekirdeği olan Latince 'cornum' kelimesinden türemiştir.

 
 


Sertlik derecesi 7'dir.  Kamelyan, Yunan ve Roma mühür sanatında en yaygın olarak kullanılan taşlardı.  Enerji bedenleri üzerinden çalıştığı gibi etkileri direkt olarak fiziksel bedende de hissedilir.   Kamelyan kristalinden yayılan sıcaklığı hissedebilirsiniz. Bu sıcaklık hissi kişiyi öncelikle rahatlatarak dengelemeye    başlıyor. Hipertansiyon ve hipo-tansiyon hastaları için idealdir.

 


Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Açık yaraların tedavisinde yaranın hızla kapanması amacıyla kullanılır.
Kullanan kişiye zihinsel berraklık verdiği gibi konsantrasyon problemlerini de ortadan kaldırabilir. 

 

Akikten yapılmış takılar, hem şıklığı hem de şifalı özellikleriyle öne çıkar. Stresi azalttığı ve nazardan, kötü gözden koruduğu bilinen akik takılar güçlü bir etki gösterir.


Taşın bu özellikleri, akik taşından yapılmış takıların gündelik yaşamda özellikle tercih edilme nedenleridir.

 

Yüzyıllar önce keşfedilen ve estetik özellikleri ile öne çıkan taş, genellikle takı, mücevher ve süs eşyası yapımında kullanılır. Taşın, bedenini süslediği kişiyi kötü enerjiden koruduğu inancı da, yüzyıllar öncesine dayanmaktadır.

 

Renk kuşakları ve tonları ile benzerlerinden kolayca ayırt edilebilen Akik, bir merkezden yayılan kuşaklarda farklı farklı renk dalgaları içerir. Merkezin çevresinde çeşitli renk halkaları bulunur. Halkaların renkleri ise benzersiz ve oldukça görkemlidir. Genellikle kırmızı, mavi, yeşil, beyaz, kahverengi ve gri renklerde bulunur.  

 

Renkli kısımları ışığı geçirgen bir yapıya sahip olan Akik, oldukça serttir. Donuk camsı ve yağımsı bir parlaklığa sahip taş, saydam, yarı saydam ve opak özellik gösterir.

 

Cilt hastalıklarına iyi gelir.

Dişleri ve kemikleri güçlendirir, korur.

Ağrıları gidermek için kullanılabilir.

Damarları kuvvetlendirir.

Vücuttaki gazın giderilmesine yardımcı olur.

Cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.

Hamile kadınlarda hem anneye hem de bebeğe sağlık verir.


 

Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır.


İnsan vücudundaki fazla enerjiyi ya da negatif enerjiyi boşaltır.

Akik taşının, öncelikli etki alanı strestir. Stres üzerinde, önleyici bir etkisi bulunur. Sinirleri yatıştırır. Hoşgörülü olmayı, iyimserliği ve özellikle yüzük olarak kullanıldığında, kişinin kendisine güvenini artırır.


Vücutta gerginlik olan kısımlara sıcaklık hissi verir ve gerginliği alır. Enerji tazeler.


Akik taşı, ileriyi görme yeteneği verir.

Sosyalleşmeyi kolaylaştırır, çevrenizdeki insanlar ile daha uyumlu yaşamanıza yardımcı olur. Akik takan kişinin, kolaylıkla dostluk kuracağına inanılır. Ayrıca akik takan insanların sözleri oldukça etkilidir.

Özellikle "bereket taşı" olarak bilinen akik bolluk bereket ve başarıya kadar pek çok konuda faydalı olarak bilinmektedir.


 

Bedenin gerginlik olan kısımlarına sıcaklık hissi verir ve gerginliği azaltır. Ağrıları gidermek için kullanılabilir.


Cilt hastalıklarına karşı etkilidir. Damarları kuvvetlendirir.

cinsel organlar ve cinsel güç için faydalıdır.


Hamilelikte hem anne hem de bebeğin sağlığı için faydalıdır ve bu süreç içerisinde kullanılması özellikle önerilir.

Kemik ve diş yapısının korunmasında faydalıdır.


Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.


Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar ve tükenmiş olan cesareti canlandırır.


Akik taşı kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Bulunduğunuz yerde bu taşın olması tartışma çıkmasını önler.


Kırmızımsı turuncu renkteki akikler fiziksel canlılığı artırarak tembelliği giderir. Yaşanılan ana yoğunlaşma isteğini güçlendirir.

Sosyal ortamlarda gereksinim duyulan serinkanlılık ve özgüven duygularını güçlendirir. Konuya yoğunlaşmaya ve konuşmaya yardımcı olur. Topluluk önünde yapılacak konuşmalarda duyulan heyecanı giderir.


İnsanın içini koşulsuz sevgi ile doldurur ve kişinin ruhsal gelişimine yardımcı olur.


 "ölümsüz taş", "Yemen Taşı" adlarıyla şan bulmuştur. Akik taşı, eski çağlardan beri, süs eşyası, mücevher bazen de olumsuz enerjilere karşı koruyucu etmen olarak kullanılır.Agat veya akik olarak ünlenen taşlar, kırmızı, gri, beyaz, mavi, kahverengi ve yeşil karışımı renklerdedir.

 

Hz. Muhammed, akik taşlı bir yüzüğü mühür olarak kullanmıştır. Akik taşına kimileri "Ateş taşı" ya da "Gezgin taşı" derler.Genel olarak akik taşı, güçlü bir iyileştiricidir. Bir çeşit "terapi aracıdır" diyebiliriz. Taşın bünyesinde bulunan çeşitli mineraller, farklı hususlarda şifa kaynağıdır.


 . Taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir.

. Uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası vardır.

. Gerçeklerin farkına varılmasında yardımcı olur.

. Kişiyi sosyalleştirir, çevre ve insanlarla uyum sağlamasına yardımcı olur.

. Korkuların yenilmesinde, cesaretin artırılmasında yardımcı olur.

. Akıl ve mantık gücünü geliştirir.

. Bedeni güçlendirir, lenflerin sirkülasyonunu rahatlatır.

. Tansiyonu dengeler. Özellikle düşük tansiyonu normal seviyesine getirir.

. Nazara karşı koruma sağlar. Zira ilk bakış için dikkat çekici özellik taşır.

. Canlılık veren enerjisiyle, kendinizi sıkıntılı ve kötü hissettiğiniz anlarda olayların iyi yönünü de görmenizi sağlar. İnsanların olumsuzluklarından kolayca etkileniyorsanız akik size iyi gelecektir.


. Kendisini taşıyan kişiye güç, keyif ve iyimserlik hissi verir. Ceplerinde bu taşı taşıyan çocukları olumsuz duygulardan ve münakaşalardan uzak tutar.

. Dünyevi başarıyı simgeleyen akik, negatif enerjiye karşı koruma sağlar

 

Akik Taşı Hakkındaki Hadisler

İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur. Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.


İmam Caferi Sadık (as) şöyle buyurdu: Akik yolculukta insanın emniyetini sağlar, akik takan perişanlık görmez ve işlerinin akıbeti hayra ulaşır.


Hz. Resulullah (saa) İmam Ali'ye (as) hitaben şöyle buyurdu: Parmağına kızıl akik tak! Çünkü bu akik Allahu Teala'nın birliğine, benim nubuvvetime, senin ve evlatlarının velayetine ve imametine, senin dostlarının cennette ve şialarının Firdevs cennetinde oluşuna şehadet etmiştir.


Hz. Resulullah (saa) şöyle buyurdu: Her kim akik yüzüğü taksa ihtiyaçlarını temin etmiştir.


Rebieturravi şöyle rivayet eder: Akik yüzük takmak berekettir, akik yüzük takan kişinin akıbeti güzel ve hayırlı olur.


İmam Rıza (as) şöyle buyurdu: Akik yüzük takmak fakirliği, miskinliği ve nifakı yok eder.

 

 

GELDİGİNİZ SAYFAYA GERİ DÖNMEK İÇİN TIKLAYIN